Close

Not a member yet? Register now and get started.

lock and key

Sign in to your account.

Account Login

Forgot your password?

computer monitor

Kurslarımızı İnceleyin...Dersler Hakkında Bilgi Almak İçin Bize Ulaşın...

Kurslarımız Keman Dersi , Gitar Dersi , Piyano Dersi , Viyola , Konservatuara Hazırlık Eğitimi , Şan Eğitimi , Çello Dersi , Bas Gitar Dersi , Bağlama Dersi ,

Akustik Gitar Dersi

blog post image

Akustik Gitar Dersi için değişik müfredatlar olsa da Başakşehir Müzik Merkezi olarak en verimli kabul ettiğimiz program şu şekilde özetlenebilir:

 

Öncelikle temel parmak egzersizleri ile öğrencinin parmaklarının ısınması sağlanır.  Daha sonra bazı temel alıştırmalar ve yürüyüşler verilerek öğrencinin özellikle sol elinin akor basacak esnekliğe ulaşması sağlanmaya çalışılır. Bu sağlandıktan sonra akor bilgisi teorik olarak verilerek bir akor oluşumunun ne anlama geldiği algılatılır.

  Bu teorik izahlardan sonra gitar dersi temel akorların çalışılmasıyla devam eder. Özellikle birinci pozisyondan akorlar öğretilir. Ardından ritim bilgisi teorik olarak verildikten sonra uygulamalı olarak öğretilen temel akorların da kullanılmasıyla ritim çalışmaları yapılır. Öğrencinin yoğun egzersiz ve teori çalışmalarından sıkılmasının önüne geçilmek için öğrenilen akorları kapsayan basit parçalar verilir ve bunların düzgün bir şekilde çalınması sağlanır. Bu sıralamayla yeni pozisyonlardan yeni akorlar öğretilerek yeni parçalar çalıştırılır.

  Tüm pozisyonlarda temel akorlar öğretildikten sonra rock gitar tekniklerine geçilerek bu tarzın çalışması yapılır. Sol el ve sağ el üzerinde rock teknikleri çalıştırılır. Bu teknikler ile sağ ve sol elin senkronize edilmesi ve performansın en üst düzeye çıkarılması sağlanır. Blues, funk, caz gibi türlerle ilgili akor ve ritim çalışmaları yapılarak sözü geçen tarzların repertuar çalışmasına geçilir.

  7 ' li  9 ' lu ve diminished akorların öğretilmesinin ardından arpej çalışmaları yapılır. Doğaçlama ve melodi üretimi konusunda öğrenci bilgilendirilir ve ünlü virtüözlerin teknikleri çalışılır. Gitar dersi için bütün bu çalışmaların haftada bir gün bir saatten en az 8 ayı kapsayan bir süreç olduğu unutulmamalıdır.