Close

Not a member yet? Register now and get started.

lock and key

Sign in to your account.

Account Login

Forgot your password?

computer monitor

Kurslarımızı İnceleyin...Dersler Hakkında Bilgi Almak İçin Bize Ulaşın...

Kurslarımız Keman Dersi , Gitar Dersi , Piyano Dersi , Viyola , Konservatuara Hazırlık Eğitimi , Şan Eğitimi , Çello Dersi , Bas Gitar Dersi , Bağlama Dersi ,

Franz Liszt

blog post image

(1811 – 1886)

1811 yılında Macaristan’da doğan Liszt ilk piyano derslerini babasından alır. Müziğe çok yetenekli olan Liszt 11 yaşına geldiğinde konserler vermeye başlamıştır bile. Babası hayatını Franz Liszt’in dünya çapında bir sanatçı olması için oğluna adar.

1823 yılında Franz Liszt, Fransa’ya piyano dersleri almaya gider. Bu dönemlerde beste de yapmaya başlar. Kısa zaman içinde Fransa’da adını duyurur. Liszt 13 yaşındayken ilk ve tek  operası olan” Don Sache” yi yazar.

1831 yılı civarında Liszt’in konserlerinden birine Beethoven gelir ve tanışırlar. Ayrıca Chopin, Berlioz ve Paganini gibi büyük isimlerle de tanışır.  Salieri ve Paerden gibi dönemin meşhur piyano öğretmenlerinden ders alır. Birçok şehirde konserler veren Liszt adını duyurmayı başarmıştır. Maddi olarak da, isim olarak da artık üst noktaya gelmiştir. 1833 yılında Berlioz’un “Fantastik Senfoni” sini piyanoya uyarlar. Chopin ile yakın arkadaş olurlar.  
Bu arada birçok çevrelere giren, davetlere katılan ve dönemin ünlü edebiyatçılarıyla zamanını geçiren Liszt, Kontes D’Agoult Maria ile tanışır. 10 yıl beraber yaşarlar. 3 çocukları olur.

 

  Liszt’in müzikte en parlak dönemini 1839 – 1847 yılları arasında yaşar. Londra’da olmak üzere  Avrupa’da çok başarılı konserler verir. Ayrıca durmadan piyano eserleri besteler. Bu yıllarda dünyanın birçok yerini dolaşır ve konserler verir. İrlanda, Portekiz, Rusya gibi ülkelere gider. Ayrıca Türkiye’ye gelerek Padişah Abdülmecit için Dolmabahçe’de konser verir.

  
1848 yılında Weimar’a yerleşen Liszt orkestra şefliği yapmaya başlar. Burayı bir sanatla buluşma yeri haline getirir. Dönemin genç bestecileri olan Chopin ve Wagner’in de eserlerinin  çalındığı toplantılar düzenlemeye başlar.  Verdi, Wagner ve Berlioz’un operalarını yönetir. Weimar’da Lizst sayesinde müzik toplantıları sık sık yapılmaya başlar. Buradaki çalışmalarıyla Liszt , müzik dünyasına senfonik şiirler kazandırır.

  
Wagner’e birçok iyiliği dokunan Liszt’in değeri Wagner tarafından bilinmemiştir. Wagner, Liszt’in evli olan kızı Cosima ile ilişki yaşar ve onu kocasından ayırır. Cosima ile babası Liszt’in arasını da açmıştır. Bu durum Liszt’i çok fazla üzmüştür.

 

  Lizst’in bestelerinin çoğu piyano eserlerdir. Tek bir senfonisi vardır o da “Faust” dur. Alphonse de Lamartin’in şiirlerini solo piyano için besteler.  Liszt’in “Les Preludes” günümüzde de çalınmakta ve dinlenmektedir.

  1861-1869 yılları arasında Roma’da yaşamaya başlayan sanatçı dini kitaplar yazmaya başlar. Ama bu arada piyano dersleri vermeye ve piyanistliğe  devam etmektedir. Budapeşte’ye gidip gelirken Budapeşte Müzik Okulu ’nu kurar ve başkanı olur.  Liszt 1886 yılında festival turnesine çıkar. Paris ve Londra’da konser verir. Bayreuth’da, Wagner konserine katılmak için gider ve burada zatüreden ölür .

  Liszt’in en sevilen eserleri arasında “Macar Rapsodiler” dir. Müzikte tekrarlanan tema Lizst’in geliştirdiği ve gelişmesini de sağlayan bir unsur olmuştur. Sonraları Wagner ve  Strausse’da bu uygulamayı kullanmıştır. 14 senfonik şiirinin yanında iki piyano konçertosu bestelemiştir. Senfonik şiir tarzının yaratıcısı olarak anılmaktadır.