Close

Not a member yet? Register now and get started.

lock and key

Sign in to your account.

Account Login

Forgot your password?

computer monitor

Kurslarımızı İnceleyin...Dersler Hakkında Bilgi Almak İçin Bize Ulaşın...

Kurslarımız Keman Dersi , Gitar Dersi , Piyano Dersi , Viyola , Konservatuara Hazırlık Eğitimi , Şan Eğitimi , Çello Dersi , Bas Gitar Dersi , Bağlama Dersi ,

George Friederich Haendel

blog post image

(1685 – 1759)

1685 yılında Almanya’da doğan Haendel opera, oratoryo, kantata, düet gibi türlerde eserler veren bir klasik batı müziği bestecisidir. Sanatçı İtalyan operaları bestecisi olarak bilinmektedir.

50 yaşına kadar 40’dan fazla İtalyan operası bestelemiştir. Sahne için eserleri olduğu gibi enstrüman ve ses müzik eserleri de çok sayıdadır. Haendel berber- cerrah bir babanın oğludur ve babası müzikle ilgilenmesine karşı çıkmıştır. Gizlice kendi kendine müziğe başlar ve sonunda babasını ikna eder. Bunun üzerine kilise orgcusu, besteci ve müzik yönetmeni olan Friedrich Wilhelm Zahov’dan dersler almaya başlar. Keman, obua, klavsen ve org çalmayı öğrenir. Bu arada babasının baskısıyla Hukuk Fakültesine kayıt olur ama bitirmez.

Bu dönemde kilisede org çalmaya başlar. 1703 yılında Hamburg Alman Operasında kemancı ve besteci olarak girer. Bu dönemde daha 19 yaşındadır ve ilk operası olan “Almira” yı yazar ve sahnelenir.  1706’da İtalya’ya gider ve buradayken   “Agrippina” operasını ve birçok da operadan farklı olan vokal biçimli özellikte kantata besteler. Ayrıca “La Resurrezione” oratoryosu İtalya’da büyük başarı sağlar. 
İtalya’dayken İtalyan tarzından etkilenerek eserler veren Haendel, Bach ile aynı dönemde yaşamıştır. Bach, Haendel’in eserlerine hayranlık duymuş olmasına rağmen bir türlü görüşememişlerdir. 
Çok üretken bir sanatçı olan Haendel, 1711 yılında Hanover’de müzik yönetmenliği yaptığı sırada “Rinaldo” operasını besteler. İngiltere’de sahnelenir ve büyük başarı getirir. İngiltere’ye gidip gelişleri sonunda ingilizce öğrenir ve İngiltere’ye yerleşir. İngiliz vatandaşı olur ve ölene dek burada yaşar. Burada sanat koruyucusu olan Lord Burlington’ın evine yerleşir. Kısa sürede çevresini genişleten ve eserlerini sevdiren Haendel saraya kabul edilir. Haendel bu dönemlerde “Su Müziği “ isimli enstrumantal eserini besteler.

  İngiltere’de hem İngilizceyi hem de İngiliz müziğini araştıran sanatçı 1717-1720 yıllarında ilk İngilizce operası olan “Esther ve Acis ve Galatea” adlı operayı besteler. 1720-1728 yılları arasında İngiliz Kraliyet Müzik Akademisi ’nin yöneticisi olan Haendel en güzel operalarını bu dönemde ortaya çıkarır. “Zadok the Priest” isimli eseri İngiltere’de taç giyme törenlerinde hala çalınmaktadır.

 
İngiltere’de İtalyan tipi operalar beğenilmemeye başladığı halde Haendel “Lotario”, “Partenope”, “Poro”, “Ezio” gibi operalarla halkın ilgisini çekmeye çalışır. Ama ne yazık ki başaramaz. Bunun üzerine  kilise ve tiyatral bir müzik türü olan oratoryolar yazmaya başlayan Haendel 26 tane oratoryo besteler.

 
Çok hızlı ve üretken bir sanatçı Haendel,  1741’de “Messiah” oratoryosunu 25 günde ortaya çıkarır. Bu yapıt koral bir yapıt olup coşku verici özelliği baskındır. Dublin’de sahnelenir. Bu eserle birlikte sanatçı dinsel içerikli veya mitolojik oratoryolar bestelemeye başlar. İncil’den öykülerin anlatıldığı bu eserlerden başka mitolojik öykülerin anlatıldığı eserlerde ortaya çıkarır. Bu arada sanatçının org konçertoları da vardır.

 
Haendel, 1753 yılında katarakt nedeniyle görme yetisini tamamen kaybeder. Bir süre daha belleğinde kalanlarla konserler vermeye devam eder ve 1759 yılında hayata veda eder.

 
Haendel,  entrümantal ve vokal türlerinde çok sayıda eser vermiştir. Çok üretken ve hızlı beste yapabilen bir sanatçıdır. On iki “Konçerto Grosso” ile dönemin en yüksek orkestra müziği ni temsil eder. Günümüzde en bilinen eserleri oratoryolarından “Messiah” ve “İsrael in Egypt”’dir. “The Harmonions Blacksmith” adlı piyano eseride bilinen yapıtları arasındadır.