Close

Not a member yet? Register now and get started.

lock and key

Sign in to your account.

Account Login

Forgot your password?

computer monitor

Kurslarımızı İnceleyin...Dersler Hakkında Bilgi Almak İçin Bize Ulaşın...

Kurslarımız Keman Dersi , Gitar Dersi , Piyano Dersi , Viyola , Konservatuara Hazırlık Eğitimi , Şan Eğitimi , Çello Dersi , Bas Gitar Dersi , Bağlama Dersi ,

Gitar Dersi

blog post image

Evrensel müziğin çağdaş çalgılarından biri olarak kendisini bütün dünyaya kanıtlamış ve hemen herkesin beğenisini kazanmış bir enstrümandır. Her ne kadar modern müzikte yeri az olsa da, bilinen enstrümanların içinde en çok tercih edilen ve pek ok eğitim otoritesi tarafından başlangıçta ideal olarak görülmektedir. Günümüzde akademik olarak işlenen tek gitar türü de Klasik gitardır.

Gitarın kökeni kesin olmamakla beraber 8.yy.' da Araplar vasıtasıyla İspanya'ya,oradan da Avrupa ülkelerine yayılıp çeşitli evrelerden geçerek bugünkü halini almıştır. Klasik Gitar yapı olarak bir gitar türüne de adını vermiştir. Bu gitar da "Naylon Telli Akustik Gitar" dır. Bu gitar tür klasik neredeyse herkes tarafından Klasik Gitar Olarak bilinir. Yani Klasik gitar hem bir gitar tekniğinin, hem de bir gitar türünün adıdır.

Ülkemize de 1930'lu yıllarda giren klasik gitar birçok gönüllü müzisyen sayesinde halka sevdirilmeye çalışılmıştır. Özellikle flamenco müziği ile Türk müziğinin pek çok ortak noktasının oluşu gitar müziğinin ülkemizde kısa sürede sevilmesine yardımcı olmuştur.

Dünya da 1960 ve 1970' li yıllarda, yine bir gitar müziği olan blues kökenine dayanan rock müziğin yayılmasıyla gitar günümüzde dahi en popüler enstrüman olarak varlığını sürdürmektedir. Ancak klasik gitar adından da anlaşılacağı gibi "Klasik" haline gelmiş ve ne yazık ki popülerliğini kaybetmiştir.

Başakşehir Müzik Merkezi olarak amacımız ,öğrencilerimize nota eğitimine dayalı olarak klasik gitarı daha bilinçli çalmalarını sağlamak ve klasik gitar eğitimiyle beraber temel müzik eğitimini de özgün bir biçimde vermektir.