Close

Not a member yet? Register now and get started.

lock and key

Sign in to your account.

Account Login

Forgot your password?

computer monitor

Kurslarımızı İnceleyin...Dersler Hakkında Bilgi Almak İçin Bize Ulaşın...

Kurslarımız Keman Dersi , Gitar Dersi , Piyano Dersi , Viyola , Konservatuara Hazırlık Eğitimi , Şan Eğitimi , Çello Dersi , Bas Gitar Dersi , Bağlama Dersi ,

Wolfgang Amadeus Mozart

blog post image

( 1750- 1791)

18. yüzyılın en önemli müzik dehalarındandır. Mozart 1756 yılında Avusturya’nın Salzburg şehrinde doğmuştur.

      41 yıllık  kısacık hayatına çok fazla eser ve başarı sığdıran Amadeus Mozart özellikle oda müziği ni mükemelliğe ulaştırmayı başarmıştır. Mozart’ın babası keman çalan, besteler yapan hatta keman için bir methot  yazan bir müzisyendi. Oğluna 4 yaşında klavsen çalmayı öğretmeye başlar ve Amadeus Mozart’ın müziğe yatkınlığının çok yüksek olduğunu görür.Daha sonra sanatçı kısa zamanda keman ve org çalma yı öğrenir. Bir süre sonra besteler yapmayan başlayan Mozart beş yaşında menuet, yedi yaşında konçerto ve sekiz yaşında senfoni besteler. Mozart, çok zeki, müzik konusunda inanılmaz derece yetenekli ve dahi bir yapıya sahiptir.

 

    1763 yılında babası,  Mozart ve kızkardeşi Avrupa’nın belli şehirlerine 3 yıllık bir seyahat yaparlar. Bu süre içinde tüm Avrupa Mozart’ı tanımış olur. Sonraları İtalya’ya giden Mozart ve babası burada başarı kazanır. Bu başarıyla Mozart, 20 yaşından küçüklerin kabul edilemediği Bologna Filarmoni Akademisine kabul edilir.
1770 yılında İtalya’da Mitridade Operası oynanır. Seyirci büyük coşkuyla karşılar. Bundan sonra birkaç yıl Salzburg’da yaşayan Mozart kilisede besteci ve virtüöz olarak çalışır. Yani İtalya’daki parlak zaferin tam tersi bir hayat sürer. Ama bu dönemde düzenli olarak besteler yapmaktadır. Senfoniler, konçertolar, yaylı sazlar için kuartedler yazar.

 

     1777 yılında sanatçı Paris’de beklediği ilgiyi göremez ve bir de annesinin ölümüyle daha da yıkılır. Bunun üzerine Viyana’ya yerleştiğinde Mozart 25 yaşındadır. Burada, 1782 yılında “Saraydan Kız Kaçırma” operasını besteler ve Viyana’da sahnelenir. O dönemin müzik otoritesi Antonio Salieri’nin tüm entrikalarına rağmen opera beğenilir. Bu tarihte Constanza Werber ile evlenen sanatçı eşinden destek göremez. Bu arada Salieri sürekli Mozart’ın başarılı olmaması için oyunlar oynamaktadır. 

 

      1786 tarihinde “Figaro’nun Düğünü” operasını yazan Mozart çok beğenildi ama Salieri’nin kötü oyunları nedeniyle opera ancak 9 defa sahnelenebilmiştir. 1787 yılında “Don Giovanni” operası Prag’da sahnelenir ve çok başarılı olur. Bu başarı üzerine Viyana’ya dönen Mozart yeri boşalan saray besteciliğine tayin edilir.

 

       1791 tarihinde Mozart ve karısı hastadır ve paraya ihtiyaçları vardır. Mozart “Sihirli Flüt” ü bestelemeye başlar. Bu sırada yabancı ve kim olduğunun bilinmesini kesinlikle istemeyen  bir adam Mozart’dan bir requiem ısmarlar. Bu adam kendi ölümü için değil kendi bestelemiş gibi göstermek için requiemi ısmarlamıştır. Mozart kendi ölüm bestesini yapar gibi requiemi besteler. Bu arada “Sihirli Flüt” başarı getirir.

 

       Amadeus Mozart hastalığından dolayı requiemi bitiremeyeceğini anlar ve öğrencisi Süssmayer’ a eseri nasıl bitirmeyi planladığını anlatır. 1791 yılında Aralık ayında ölür. Cenazesi çok sönük yapılır. Cenaze törenini Mozart’ın ezeli düşmanı Salieri düzenler.

 

    1862 yılında Ludwig von Köchel’in Mozart’ın eserlerinin düzenleme amacıyla hazırladığı katalogda 600’den fazla eser bulunmaktadır. Bu eserlerin içinde 49 senfoni, 20 kadar opera ve 20 kadar da piyano konçertosu vardır. Sanatçının eserlerindeki mükemmellik, şekil ve öz arasındaki uyum dikkat çekicidir. Mozart, armoni tekniğinde denediği yenilikler ve farklılıklar günümüz müziği ile bile kıyaslanmaktadır.

 

        Mozart’ın kendine has tarzı ile hemen her türdeki beste yazdığı bilinir. Piyano konçertosu Mozart tarafından yaratılmış bir türdür. Ayrıca sanatçı dini müzikler, ayin müzikleri gibi farklı üslupta müzikler de bestelemiştir. Mozart’ın müziğe karşı çok iyi yeteneği ve hafızası vardı. Büyük bestecilerin eserlerini bir dinleyişte akılda tutabilen bir dahiydi. Bu da Mozart’ın müziğini geliştirmesinde önemli bir unsur olmuştur.  Müzik gelişimine Barok müzikten de etkiler katarak çok sayıda melodinin bir arada çalınmasına olanak tanımıştır. Sanatçının müziğinin bazı özelliklerinde arkadaşı Haydn’in etkilerini görmek mümkündür. Volfgang Amadeus Mozart farklı teknikler deneyerek unutulmaz olmuştur.