Close

Not a member yet? Register now and get started.

lock and key

Sign in to your account.

Account Login

Forgot your password?

computer monitor

Kurslarımızı İnceleyin...Dersler Hakkında Bilgi Almak İçin Bize Ulaşın...

Kurslarımız Keman Dersi , Gitar Dersi , Piyano Dersi , Viyola , Konservatuara Hazırlık Eğitimi , Şan Eğitimi , Çello Dersi , Bas Gitar Dersi , Bağlama Dersi ,

Wilhelm Richard Wagner

blog post image

( 1813 – 1883)

Wagner ,1813 yılında Leibzig’de doğar. Müzik ve şiire yetenekli olan Wagner piyano çalar ve şiirler yazar, kompozisyon dersleri alır. Birleşik sanat eseri kavramını geliştirerek farklı bir kapı açar. Ayrıca müzik ve drama konusundaki yaptığı yeniliklerle ve Yahudi karşıtı görüşleriyle dikkatleri üzerine çekmiş bir sanatçıdır.

      Leibzig Üniversitesine giden Wagner aynı zamanda müzik ve armoni dersleri almaya devam eder. Wilhelm Richard Wagner ilk olarak 15 yaşında “Leubald and Adelaide” isimli bir opera metni yazarak yaratım dünyasına girer. Daha sonrasında 1832’de “Do Majör Senfoni” yi besteler.

 

      20 yaşındayken Würzburg’da bir tiyatronun koro şefi olarak çalışmaya başlar. Bu dönemde yani 1834 yılında ilk operası olan “Periler” i yazar. Bu eser canlı, hareketli bir parçadır. İkinci yazdığı opera ise bir aşk hikayesi olur. Adı “Yasak Aşk” olan bu opera 1836 yılında sahnelenir.  O dönemde bir aktriste aşık olan sanatçı bir süre sonra onunla evlenir. Ama hiç mutlu olamazlar. Wagner karısını hırslı ve sert tavırlarıyla çok mutsuz eder.

 

    1839 yılında Paris’e gider. Orada yoksul günler geçirir. Burada “Rienzi” yi yazmayı bitirir. “Uçan Hollandalı” operasını yazmaya başlar.

 

      Wagner adını duyurmak için var gücüyle çalışır. “Rienzi” isimli operası 1842 yılında sahnelenir . Çok uzun bir opera olmasına rağmen beğeni toplar.  Wagner’in Almanya’da adını duyurduğu eseridir. “Uçan Hollandalı” da 1843’de Almanya’da sahnelenir. Romantik bir eser olan “Tannhauser” ise Almanya’da sahnelendiğinde eleştiriler gelir. Çünkü geleneksel formların çok dışında bir eserdir. Schumann bu eser için yenilikçi demiş ama Mendelssohn hiç beğenmemiştir. 

 

       Liszt ile çok yakın arkadaş olurlar. Liszt’den çok destek görür Wagner. Bu dönemde Wagner “Lohengin” operalarını bitirir. Uzun bir süre sahneye koyamaz. Liszt’in yardımıyla 1850 yılında opera sahnelenir.  Bu melodiler o kadar fırtınalıdır ki halk için yeni bir tarz olduğundan insanlar birden benimseyip sevemezler.  Wagner ise durmadan çalışıyor ve müziğini sevdirmek için oradan oraya dolaşıyordu. O yıl Wagner devrimci siyaset görüşleri nedeniyle İsviçre’ye sürgüne gönderilir. 12 yıl süren sürgün hayatı sırasında “Nibelungen Yüzüğü” adlı opera dizisini yazar. 4 ayrı operadan oluşan bu dizi birbirini takip eden konulardan oluşan ve ard arda sahnelenmesi düşünülen bir operadır.

 

      1857-1859 yılları arasında yazdığı operaların en zoru ve en uzunu olan “Tristan ve İsolde” yi yazar. Bu dönemde sanatçı sert, asabi tavırlarıyla ve görüşlerinden dolayı Münih halkını da kendine düşman etmiştir. Liszt’in kızı Cosima ile tanışmıştır. O dönemlerde evli olan Cosima, Wagner’e aşık olur. Kaçarlar ve seneler sonra evlenebilirler. Liszt yakın arkadaşı olmasına rağmen onu hiç düşünmeden kıran ve üzen Wagner sevilmeyen bir adam olarak hayatını sürdürmüştür.

 

       Wagner’in Beethoven’dan çok etkilendiği özelikle de  9. Senfonisinin etkisi altında kaldığı düşünülmektedir. Fakat Wagner’in eserleri senfonik dramlardır. Eserlerinde olaylar ve karakterler müzik aracılığıyla anlatılmaktadır. Sanatçının eserlerinde ön planda olan her zaman orkestradır. İnsan sesi ona yardımcı bir unsurdur .  Wagner yeni bir hayat anlayışı ve müzik anlayışını insanlara kabul ettirmekte zorlanmıştır ama bu konuda diretmiştir. Eserlerinde Yunan mitolojisi nin temalarını kullanması dikkat çekicidir. Genelde eserlerinde hayali karakterler ve konularla kullanarak gündelik hayattan uzaklaşmıştır.

 

     1872 yılında Wagner Bayreuth’da Festival Tiyatrosu kurar. Ünlü Bayreuth festivalleri başlar. Burada dönemde Wagner’in eseri “Nibelungen Yüzüğü” sahnelenir.

 

   1883 yılında Wagner kalp krizi sonucu ölür. Hayatı boyu sert ve bencil olan Wagner tavırlarıyla yanındaki herkesi kaçırmıştır. Yanında ölümüne kadar sadece karısı Cosima kalmıştır.